Anasayfa » İlaç Rehberi » Protamin

Protamin

Prosek nedir ne için kullanılır, Prosek nasıl kullanılır, Prosek’in saklanması, Prosek’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Prosek’in olası yan etkiler nelerdir.

Enterik Kapsül

omeprazol

Ambalaj:

 20 mgx14 kapsül.

Endikasyon:

 Gastrik Ülser, duodenal ülser, reflü özofajit, Zollinger Ellison sendromu ve H2 Reseptör antagonistleri ile tedaviye yanıt vermeyen inatçı ülser olgularının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Omeprazole Karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Etki ve güvenirliği belirtilmediğinden gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaz.

Yan Etkileri:

 Nadir Görülebilen yan etkiler baş ağrısı, diyare, karın ağrısı, bulantı,gaz, baş dönmesi, parestezi, halsizlik, ağız kuruluğu, ciltte döküntüsü ve genellikle hafif ve geçicidir.

İlaç Etkileşimleri:

 Diazepam,varfarin, fenitoin gibi ilaçların etkilerini uzatabilir. Siklosporinve disulfiram ile etkileşmeler bildirilmiştir. Ketokonazol, ampisilin esterleri, demir tuzları gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Doz Önerisi:

 Kapsüllerin sabah alınması önerilir. Aktif duodenum ülser lilerde günde 1 kez 1 Kapsül önerilir. İyileşme birçok hastada 2 haftada gerçekleşir. İlk kürde tam iyileşme sağlanamayan hastalarda 2 haftalık ek bir tedavi daha uygulanır. Duodenum ülserleri nükslerin önlenmesi için günde 1 kez 10 mg önerilir. Gereken durumlarda günlük doz 20-40 mg’ye yükseltilebilir. Mide ülserinde günde 1 kez 1 Kapsül önerilir. Genellikle 4 haftada iyileşme görülür. İlk kürde tam iyileşme sağlanamayan hastalarda 4 haftalık ek bir tedavi daha önerilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın