Anasayfa » İlaç Rehberi » Pulcet

Pulcet

Pulcet nedir ne için kullanılır, Pulcet nasıl kullanılır, Pulcet’in saklanması, Pulcet’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Pulcet’in olası yan etkiler nelerdir.

Enterik Kaplı Tablet

Pantoprazol

Ambalaj:

 40 mg x 28 tablet.

Endikasyon:

 Helicobacter Pylori Nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülserde tekrarı azaltmak amacıyla bu mikroorganizmanın eradikasyonu için uygun iki antibiyotikle kombine olarak; peptik ülser (duodenal ülser ve gastrik ülser); orta ve ileri derecede özofageal reflüde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Orta veya ileri derecede hepatik veya renal fonksiyon bozukluğu olan hastalarda,H. pylori eradikasyonu amacıyla kombine tedavide kullanılmamalıdır. Pantoprazol veya kombine edilen ilaçlardan birine karşı aşırı duyarlılığı bilinenler kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Sinirsel Dispepsi gibi hafif gastrointestinal şikayetler için endike değildir. Özofagealreflü tanısı endoskopi ile kesinleştirilmelidir. Gebelerde klinik deneyim sınırlıdır. Ancak anneye yararı fetüs veya bebeğe potansiyel riskten fazla ise kullanılmalıdır. Anne sütüne geçmesine ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

Yan Etkileri:

 Ara Sıra Baş ağrısı veya diyareye neden olabilir. Nadiren bulantı, karnın üst kısmında ağrı, gaz, deri döküntüsü, kaşıntı ve baş dönmesi bildirilmiştir. Bireysel olgu olarak ödem, ateş, depresyon başlangıcı ve bulanık görme rapor edilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Pantoprazol,ketokonazol gibi biyoyararlanımı pH ya bağlı ilaçların emilimini azaltabilir. Pantoprazol, karaciğerde sitokrom P450 enzim sistemiyle metabolize olduğundan, aynı enzim sistemiyle metabolize olan diğer ilaçlarla ve bileşiklerle pantoprazol arasında etkileşme göz ardı edilemez.

Doz Önerisi:

 H. pylori eradikasyonu için uygun antibiyotik kombinasyonu ile günde iki kez 1 tablet. H. pylori kombine tedavisinde uygulanacak olan ikinci 40 mg lık doz akşam yemeğinden önce alınmalıdır. Kombine tedavi gerekmediği durumlarda;duodenal ülser, gastrik ülser, gastroözofajiyal reflü ve reflü özofajit için günde bir kez 1 tablet. Tabletler çiğnenmeden, bütün halinde, bir miktar suyla birlikte yutulmalıdır. Karaciğer yetmezliğinde, böbrek yetmezliğinde ve yaşlılarda doz ayarlaması gerekmez.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın