Anasayfa » İlaç Rehberi » Puregon

Puregon

Psorcutan nedir ne için kullanılır, Psorcutan nasıl kullanılır, Psorcutan’in saklanması, Psorcutan’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Psorcutan’in olası yan etkiler nelerdir.

Krem

Kalsipotriol

Ambalaj:

 0.05 mg/gx30 g’lik tüp.

Müstahzar, pomat ya da krem formuyla birlikte kullanıldığında, haftalık kalsipotriol dozu 

Psorcutan

Pomat

Kalsipotriol

Ambalaj:

 0.05 mg/gx30 g’lik tüp.

Psorcutan

Scalp Solüsyonu

Kalsipotriol

Ambalaj:

 0.05 mg/mL x 30 mL’lik plastik şişe.

Endikasyon: Psoriasis Vulgarisin (sedef hastalığı) tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Kalsiyum Metabolizması değişiklikleriyle seyreden hastalıklarda ve duyarlı kişilerde kontrendikedir. Psoriasis punctata ve akut pustuloz psoriasis arzeden hastalar kalsipotriol ile tedavi edilmemelidir.

Uyarılar:

 Yüze uygulanmamalıdır. Hastalıklı deri kısımları uygulandıktan sonra eller, ilacın yüze ve sağlıklı deriye bulaşmaması için iyice yıkanmalıdır. Gebelik ve süt verme döneminde, bu konularda bilgiler henüz yetersiz olduğundan, kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Zaman zaman geçici olan deri irritasyonları (kaşınma ve kızarıklık) gö-rülebilir.Nadir olgularda, tedavinin kesilmesi ile birlikte geçen fasiyal ya da perioral dermatit oluşabilir.

Doz Önerisi:

 Psorcutan Krem: Hastalık tablosunun gerektirdiği sürece,günde iki kez ince bir tabaka halinde hastalıklı deri kısımlarına sürülür ve hafifçe yedirilir.

Psorcutan Pomat: Günde 2 kez ince bir tabaka halinde hastalıklı bölgeye yedirilerek sürülür. Bir haftada uygulanan miktar 100 g’yi geçmemelidir. Tedavi süresi hastalık tablosunun iyileşmesine göre saptanır. Müstahzar ıslak ciltte daha fazla emilir.Psorcutan Scalp Solüsyon: Hastalık Tablosunun gerektirdiği sürece, yetişkinlerde genelde günde iki kez (sabah ve akşam) hastalıklı alanlara uygulanır. Saçlar, ilaç uygulamasındanhemen sonra yıkanmamalıdır. Solüsyon, yıkanmış saç iyice kurutulduktan sonra başa uygulanmalıdır. toplam 5 mg’yi aşmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın