Anasayfa » Genel » Tanınan süre sona eriyor! Sürücü belgeleri geçersiz sayılacak ve yüklü miktarda para cezası kesilecek

Tanınan süre sona eriyor! Sürücü belgeleri geçersiz sayılacak ve yüklü miktarda para cezası kesilecek

1 Ocak 2016’da Türkiye yeni tip sürücü belgeleriyle tanıştı. Yurttaşlara daha önceki ehliyetlerini değiştirmek için de 1 Aralık 2023 ’ye kadar vakit verildi. Yenilenmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacak. Geçerliliğini yitiren daha önceki tip sürücü belgeleriyle taşıt kullananlara, Karayolları Trafik Yasayı gereğince yönetimsel para cezası uygulanacak.

Tanınan süre sona eriyor! Sürücü belgeleri geçersiz sayılacak ve yüklü miktarda para cezası kesilecek

SON GÜNLERİ BİLAVE ETMEYİN

Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, “ALO 199 Mobil Uygulama” veya “nvi.gov.tr” adresinden randevu alınabileceğini belirten Amasya Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Müdürü Zehra Şahinler, randevu alamayanlara ise mesai sonrası 17.00 – 19.00 saatleri arasında hizmet verilebileceğini açıkladı. Zehra Şahinler, “Başvuru yoğunluğundan kaynaklı muhtemel mağduriyetlerin önüne geçebilmek için yurttaşlarımızın senenin son ayını, son günlerini bilave etmemeleri ehemmiyet talep etmektedir” dedi.

Sürücü belgesinin yenilenmesi için lüzumlu belgelerin aile doktorundan alınacak “sürücü olur” raporu, son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik resim ile vergi dairesi müdürlüklerine, “https://ivd.gib.gov.tr” internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da uyuşmalı bankalara yatırılması gereken 15 TL ’lik fiyat olduğuna değinen Zehra Şahinler, başvuru harekâtlarının bitirilmesinin ardından Merkezi Popülasyon Yöneti Sistemi’nde MERNİS adresi bulunan şahısların yurt içinde verecekleri rastgele bir adrese sürücü belgelerinin teslimatının yapılacağını söyledi.

Tanınan süre sona eriyor! Sürücü belgeleri geçersiz sayılacak ve yüklü miktarda para cezası kesilecek - Resim : 2

EHLİYET VE KİMLİĞİNİZİ Türkiye Elektrik Kurumu KART ÜZERİNDE KULLANABİLİRSİNİZ

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve yeni sürücü belgesi bulunup sürücü belgesi balakalarını kimlik kartına aktarmak isteyenlere de seslenen Şahinler, “Randevu almadan popülasyon müdürlüklerimize başvuru ederek ‘nüfusmatik’ makinesinden yükleme, aktarma makinesini kolayca Doğruleştirebilirler” biçiminde konuştu.

EHLİYETİNİ DEĞİŞTİRMEYEN SÜRÜCÜLERE PARA CEZASI UYGULANACAK

 Ehliyetsiz taşıt kullanmanın 2023 seneyi için belirlenen temel cezası 3674 TL. Bunun direk ödenmesi gidişatında %25 indirimli hali başka bir deyişle 2755,5 TL olarak ödeniyor. 31 Aralık tarihinde yine değerlenme oranında zan yapılacak bu ceza daha da yükselecek. Bunun haricinde ehliyetsiz taşıt kullanma ruhsat sahibine de ceza verilmesini gerektiren bir vaziyet olarak öne çıkıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın