Oxis

Ox-xa nedir ne için kullanılır, Ox-xa nasıl kullanılır, Ox-xa’in saklanması, Ox-xa’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Ox-xa’in olası yan etkiler nelerdir.

Kapsül

Asetilsistein

Ambalaj:

 200 mg x 30 kapsül.

Endikasyon:

 Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken durumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyon bozukluklarının tedavisinde endikedir.Asetil sisteinin asetaminofen(parasetamol) zehirlenmelerinde karaciğer harabiyetini azaltıcı etkisi de vardır.

Kontrendikasyon:

 Asetilsistein Aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Gastroduodenal ülser durumlarında,ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüse geçmesi ile ilgili yeterli veri olmadığından, gebelerde ve emzirenlerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Kusma ve bulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore(burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadiren alerjik deri reaksiyonları oluşturabilir. Özellikle astmatik hastalarda bronkospazm yapabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Mukomodifikatör Bronşik Ler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerle birlikte alınmamalıdır. Tetrasiklinler (doksisiklin hariç), ayrı ayrı periyotlarda ve asetilsistein den en az 2 saatlik aralıkla uygulanmalıdır.

Doz Önerisi:

 Oxxa Kapsül: 2-7 yaş arası çocuklarda sabah ve akşam birer Kapsül olmak üzere toplam 2 Kapsül; 7 yaşından büyükler ve erişkinlere sabah, öğlen ve akşam birer Kapsül olmak üzere toplam 3 Kapsül. Parasetamol antidotu olarak, parasetamolün aşırı dozda alınmasından sonraki ilk 24 saat içinde ilk doz olarak 140 mg/kg dozunda uygulanır. Sürek tedavisi olarak 4 saatte bir 70 mg/kg dozunda kullanılır(17 doz). Uygulamadan sonraki ilk saat içinde kusma olursa, aynı doz tekrarlanması önerilir.

Oxxa Şurup: 0-2 yaş arası çocuklara sabah ve akşam yarımşar ölçek olmak üzere toplam 200 mg; 2-7 yaş arası çocuklara sabah ve akşam birer ölçek olmak üzere toplam 400 mg; 7 yaşından büyükler ve erişkinlere sabah, öğlen ve akşam birer ölçek olmak üzere toplam 600 mg. Parasetamol antidotu olarak,Oxxa Kapsül İle aynı doz önerilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın