Anasayfa » İlaç Rehberi » Pensilina

Pensilina

Penoksil nedir ne için kullanılır, Penoksil nasıl kullanılır, Penoksil’in saklanması, Penoksil’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Penoksil’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup İçin Kuru Toz

Fenoksimetil penisilin

Ambalaj:

 400.000 İU/5 mL x 60 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Duyarlı Patojenlerin olduğu tonsillit, akut sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, kızıl, erizipel, üst solunum yolunun (akut otitis media dahil) hafif ve orta derecedeki pnö-mokoksikenfeksiyonları, penisiline duyarlı stafilokokların etken olduğuderi dokularının hafif enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir.Koruyucu olarak akut romatizma ve/veya Chorea geçirmiş hastalarda hastalığın tekrarının önlenmesi; konjenital ve/veya romatizmal kalp kapağı bozukluğu gösteren hastaların bakteriyel endokardite karşı korunmasında kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Penisilinlerekarşı aşırı duyarlı olduğu bilinenlerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Sefalosporinlere aşırı duyarlıolduğu bilinenlerde penisilinlerle çapraz bir alerji olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru endikasyon koymak ve gerekli dikkati göstermek kaydıyla, risk/yarar açısından değerlendirilerek gebelikte kullanılabilir.Süre geçtiğinden emziren annelerde dikkatlikullanılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Anafilaksi,ürtiker, ateş yükselmesi, eklem ağrısı, anjiyonörotik ödem, eritema multiforme ve eksfoliyatif dermatit gibi alerjik reaksiyonlar daha seyrektir ve genellikle parenteral penisilin tedavisi sırasında görülenler oranla daha hafif seyrederler. Hemolitik anemi, lökopeni,trombositopeni ve eozinofiliye çok seyrek durumlarda rastlanabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Eşzamanlı Olarak kullanılan antifilojistik, antiromatizmal ve antipiretik ilaçlar da (özellikle indometasin, fenilbutazon, yüksek dozlarda salisilatlar)vücuttan dışarı atmanın kompetitif inhibisyonu dikkate alınmalıdır.Bakterisid Etkili penisilinler bakteriyostatik antibiyotiklerle kombine edilmemelidir. Oral yoldan eşzamanlı olarak verilen neomisin, fenoksimetilpenisilinin emilmesini güçleştirdiğinden kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi:

 Çocuklarda günlük doz kilo başına 50 mg olarak hesaplanır ve 3-4 kerede eşit dozlarda verilir. 1-5 yaşına kadar günde 4-6 kez yarım ölçek, 6-12 yaşına kadar günde 4-6 kez 1 ölçek. Bu Miktarlar olgunun cinsine göre değiştirilebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın