Anasayfa » İlaç Rehberi » Pirasmin

Pirasmin

Pirantel nedir ne için kullanılır, Pirantel nasıl kullanılır, Pirantel’in saklanması, Pirantel’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Pirantel’in olası yan etkiler nelerdir.

Süspansiyon

Ambalaj:

 250 mg/5 mL x 15 mL’lik şişe.

Kontrendikasyon:

 Karaciğer bozukluklarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Gebelerde kullanımı hakkında kesin bilgi yoktur. 2 yaşından küçüklerin tedavisinde relatif yarar/risk göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. 

Yan Etkileri:

 Nadiren iştahsızlık, bulantı,kusma, mide ağrısı, karın krampları, ishal, geçici SGOT yükselmeleri,baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, ciltte döküntüler meydana gelebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Birbirlerinin etkilerini yok etme olasılığı nedeniyle, piperazin ile birlikte kullanılmamalıdır.Heksametonyum pirantel bağırsaklar üzerindeki aktivitesini bloke eder.

Doz Önerisi:

 Tek veya mikst enfeksiyonlarda ilacın yetişkin ve çocuk dozu 10 mg/kg (en fazla 1 g)’dır). Bu, tek bir doz olarak verilir.Enterobiyazis doz 2 hafta sonra tekrar edilmelidir. Ancak hekim önerisiyleAscaris enfeksiyonlarında 5 mg/kg,Necator’un neden olduğu enfeksiyonlarda ise günde 10 mg/kg dozunda 3 gün süreyle veya günde 20 mg/kg dozunda 2 gün süreyle kullanılabilir. Süt çocuklarında½ölçek,2-6 yaş arasında 1 ölçek ve 6-12 yaş arasında 2 ölçektir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın